• Pasa

Periyodik Cetvelde Grup ve Periyot Bulma

Güncelleme tarihi: 9 Eki 2020

Grup numarası: Son katmanındaki elektron sayısı o elementin grubunu gösterir ya da kısaca elementin değerlik elektron sayısı grubunu ifade eder denilebilir.

2 farklı şekilde elementlerin yerleri bulunabilir:

1- 9. sınıf bilgisine göre

2- 11. sınıf bilgisine göre

Yazıyı okuyan kişi 9. sınıf bilgisine göre bulmak istiyorsa yine de tavsiyem 11. sınıf bilgisine göre öğrenmesi olur, böylece atom ve periyodik sistem konusunda sıkıntı yaşamaz.

1- 9. sınıf bilgisine göre:

İlk 20 elementin ezberlenmesi zorunlu olduğundan o elementlerin proton sayıları da bilinmek zorundadır. Yüksüz (nötr) atomun proton sayısı elektron sayısını verir. Elementin katman gösterimi ise şu şekilde yapılır: Cl= 2)8)7 Ar= 2)8)8 K= 2)8)8)1

Ca= 2)8)8)2 Bu örneklerden yola çıkarak ilk katmanda en fazla 2 elektron bulunabileceğini, 2. katmanda en fazla 8 elektron bulunabileceğini ve 3. katmanda da en fazla 8 elektron bulunabileceğini söyleyebiliriz. 4. katman için yorum yapmaya gerek yok çünkü ilk 20 element için 3 katman yeterli olacaktır. Israrla onu da merak eden varsa şu formüle göre elementin bulunduğu periyota göre sahip olduğu max elektron sayısını bulabilir:2- 11. sınıf bilgisine göre: Devamı gelecek.

153 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör