• Pasa

Lisede Sınıf Sınıf Yapılması Gerekenler

Birçok kişinin fazlasıyla hata yaptığına denk geliyorum. En azından bu yazıyı okuyanların hata yapmaması için tavsiyelerimi vereceğim. Tavsiyelerim mükemmel olmayabilir, önemi yok çünkü sizi hata yapmaktan kurtarıp size zaman kazandırmış olacağım.

9. Sınıf:

1) Sınav notlarını yüksek tutmalısın, ne olursa olsun. Günümüz üniversite sınav puanında OBP (Ortalama Başarı Puanı)'nin önemli bir yeri var.

2) Kesinlikle ama kesinlikle paragraf sorularının yanından bile geçmemelisin, çözmemelisin.

3) Her gün kitap okumalısın. NEDEN? Çünkü: Kitap okuyarak elde ettiğin faydaların yanında paragraf sorularında doğru sayısını arttırmanda çok işine yarayacak.

4) 9. sınıfın temel derslerini yazın tekrar etmelisin. Yapacağın tekrar 10. sınıfta diğer birçok kişinin önüne geçmeni sağlaması dışında temelini güçlendirecek. Bunlar dışında daha birçok faydasını sayabilirim ama gereksiz konuşmuş olurum, bunları okumana rağmen hata yapmaya devam edeceksen kaybettiğin zaman dediklerimi hatırlarsın.

10. Sınıf:

1) Yine aynı şeyi söyleyeceğim: Sınav notlarını yüksek tutmalısın, ne olursa olsun. Günümüz üniversite sınav puanında OBP (Ortalama Başarı Puanı)'nin önemli bir yeri var.

2) Senin için iyi haber: 10. sınıf en kolay senen olacak. Her iyi şeyin bir aması vardır: 11. ve 12. sınıf konuları için en temel attığın sene 10. sınıf olacak. O yüzden temel derslerin konularını iyi anlamak ve unutmamak zorundasın.

3) 9. sınıfta okumaya başlamadıysan muhtemelen duymak istediğin şey henüz geç olmadığını söylemem olacak. Geç kalmadın ama hata yaptın ve ben 9. Sınıf'ın 4. maddesinde hata yapmanın zararını söyledim. Hata yapmaya devam edip etmeyeceğine karar ver. Hata yapmaya devam etmeyeceksen artık her gün kitap okumaya başla.

4) 10. sınıf yaz tatilinin ilk 3 ayı içerisinde 9. ve 10. sınıfın temel derslerini tekrar et.

5) Eğer sınav sisteminde değişiklik olmazsa bu tavsiyeme uy: Mayıs ayının sonunda 1 tane TYT denemesi çöz. Daha sonra Ağustos ayının sonunda 1 tane TYT denemesi çöz. Eğer tekrar etmene rağmen gelişemediysen...

11. Sınıf

Üstte dediklerimi 11. sınıfa kadar yapmadıysan bile hâlâ zamanın var. Zamanın var dememi iyi haber olarak algılama çünkü 2 sene boyunca doğru düzgün bir şey yapmadın ve muhtemelen bütün gün telefonunla ilgilendin. Bu sene de bir şey yapmayacaksan son sene boşuna yorma kendini. Her meslekten insana ihtiyaç var.

1) Yine aynı şeyi söyleyeceğim: Sınav notlarını yüksek tutmalısın, ne olursa olsun. Günümüz üniversite sınav puanında OBP (Ortalama Başarı Puanı)'nin önemli bir yeri var.

2) Her gün paragraf ve problem çöz.

3) 2. dönem sonuna doğru kendine bir uyku düzeni belirle ve uyku süresi 7 saat ve civarı olsun.

4) Her ay 1 TYT denemesi çöz.






46 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Duyuru

Site yakın zamanda tekrardan aktif olarak kullanılacaktır.