• Pasa

Kodlama (Amfoter Metaller, Yarı Soy ve Soy Metaller)

Amfoter Metaller: Amfoter metaller, oksitleri ve hidroksitleri bazik ve asidik özellikleri bir arada taşımış olan element ya da bileşiklere verilen isimdir. Amfoter maddeler hem asitler ile hem de bazlar ile tepkimeye girerler.

Zengin Cariye Almanın Sonu Pbanlıkla Biter (Zn, Cr, Al, Sn, Pb, Be)

Zn=Çinko Sn=Kalay

Cr=Krom Pb=Kurşun

Al=Alüminyum Be=Berilyum


Yarı Soy Metaller: Ancak oksijen içeren kuvvetli asitlerle tepkime veren (oksitlenlenen) bunun haricinde tepkime vermeyen soy metallerdir.

Soy Metaller: Çok kararlı olan ve aktiflik seviyeleri düşük olan metallerdir. Bunlardan Ag ve Cu, HCl gibi temel yapısında oksijen bulundurmayan asitler ile tepkime vermezler. Bunun yanında H2SO4 ve HNO3 gibi oksijen içeriğine sahip asitler ile tepkime verir. Bu metallerin elektron verebilme eğilimleri hidrojenden daha az olması sebebi ile asitler ile tepkimeleri sırasında hidrojen gazını ortaya çıkaramazlar.

Kullanılan asidin cinsine göre gaz çıkışı görülür. Platin (Pt) ve Altın (Au) metalleriyse hiçbir asit ile tepkime vermezler yalnızca kral suyu şeklinde bilinen bir asit karışımıyla tepkime verirler. Tek başlarına altını çözemeyen HNO3 ve HCl asitleri ise bir araya gelmeleri halinde bunu başarabilmektedir. Kral suyu üç hacim HCl ve bir hacim HNO3'ten oluşmakta olan bir asit karışımıdır.

Cumhur Hagsızlığa Agladı Aucunu Patlattı

(Yarı Soy Metaller: Cu, Hg, Ag)

(Soy Metaller: Au, Pt)

Cu=Bakır

Hg=Cıva

Ag=Gümüş

Au=Altın

Pt=Platin


10.533 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör