• Pasa

Çıkarım Yapmanın Temeli

ÇIKARIM: Nesnel bir neticeden hareketle öznel sonuçlar doğuran cümlelere çıkarım cümlesi adı verilmektedir. Bir başka deyişle çıkarım cümlesi, herhangi bir konu, olay veya durum hakkında bir cümleden yapılacak çıkarımlara yeni sonuç veya tahmin cümlelerine denilmektedir. Çıkarım yapmanın temelleri:

1- Gözlem Yapmak

2-Ayrıntıları Fark Edebilmek

3- Bilgi Birikimi

4- Dikkat Etmek

5- Tümdengelim-Tümevarım

ÖRNEK

Gözlem: Karşımdan bana doğru yürüyen ve yanımdan geçen kişi kahverengi düz saçlı, yeşil gözlü, beyaz bir elbise giymiş ve aynı zamanda beyaz çantaya sahip 18-22 yaşlarında zayıf, beyaz dişlere sahip genç bir kızdı. Telefonunu sağ elinde tutuyordu.

Ayrıntıları Fark Edebilmek: Kızın elbisesinin üzerinde Gizia etiketi kalmıştı aynı zamanda makyaja rağmen sol yanağında bulunan sivilceler belirgindi. Çanta markası da Lacoste idi. Beyaz ayakkabıya sahipti ve sağ ayakkabısında çamur izi vardı. Sağ elindeki telefonunun kılıfı şeffaf el işiydi ve üzerinde süslü bir isim yazıyordu. Telefonun dokunmatik ekran kısmının kenarlarının çevresinde biraz aşınma olmuştu.

Bilgi Birikimi: Sahip olduğu kahverengi düz saç ve yeşil göz rengi çekinik genin fenotipidir. En yüksek ihtimale göre kız bu fenotipi ebeveynlerinden aldı. Buna göre kızın annesinin ve babasının da bu genlere sahip olduğunu söyleyebilirim. Giydiği kıyafet ve aksesuarların beyaz rengi ise; renklerin anlamları ve psikolojisine göre kızın tutumlu, uzlaşmacı ve soğukkanlı olduğunu gösterir. Sol yanağında oluşan sivilcelerin ihtimallere göre 2 sebebi olabilir. Sebeplerden 1.'si fazla şeker tüketimi, 2.'si ise o bölgede fazla makyaj malzemesi kullanması. Kızın beyaz dişlerinden ve kilosundan yola çıkarak sebebinin şeker değil fazla makyaj yapması olduğu sonucuna varabilirim. Üzerindeki markaların ürünleri normal gelire sahip birisinin alabileceği kıyafetler değil. Kızın genç yaşından yola çıkarak kendisinin parasını değil babasının parasını kullandığını, babasının da yüksek gelirli bir işte çalıştığı sonucuna varabilirim. Çamur izi ise yakın bir zamanda yağmur yağmış bir yerden geçtiğini gösterir. Yakın bir zamanda yağışlı bir yer ise bulunduğumuz yerden 5 sokak yukarıdadır, oradan geçtiğini gösterir. Telefonunun el işi olması ve üzerinde süslü bir şekilde yazan isim kızın sanata ilgi duyduğu sonucuna varmamı sağlar. Telefonun yanındaki aşınmalar tahminimce: Kız telefonunu yanından ayırmıyor ve telefonunu çokça kez düşürüyor. Buradan da telefonuna yatarken de baktığını ve ona bakarak uyuyakaldığını, aynı zamanda video (veya dizi vb) izleyerek uyuya kaldığı sonucuna varabilirim. Bu tahmini yapma nedenim: Kız telefonu yüksek bir yerden düşürseydi sadece kenarlarda aşınma değil telefonun ekranında veya arkasında çatlak meydana gelirdi. Yani buradan yola çıkarak kızın telefonu alçak bir yükseklikten düşürdüğü sonucuna varıyorum. Bütün kenarlardaki aşınmalar ise tek bir düşme olmadığını yani bir alışkanlığı sırasında kullandığını gösterir. İhtimallere göre bu alışkanlığı da uyumadan önce telefon kullanmaktı.

Dikkat Etmek: Çıkarım yaparken önyargılardan uzak durulmalı. Bu yaptığım çıkarımda kızın çirkin/güzel olmasının bir önemi yok. Çünkü bu ve bunun gibi kavramlar öznel olduğu için uzak durulmalı.

Tümdengelim-Tümevarım: Bilgi birikimi sırasında aynı zamanda tümdengelim-tümevarım özelliklerinden faydalandım.


Gen Tablosu

61 görüntüleme0 yorum